Ulgi w podatku PIT 2024
Odliczenie darowizny na cele krwiodawstwa
Ekwiwalent pieniężny za litr krwi został ustalony na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia i wynosi 130,00 PLN. Litr osocza wyceniono na 170,00 PLN. Wartość ulgi nie powinna jednak przekroczyć 6% dochodu/przychodu wskazanego w deklaracji PIT.
Odliczenie wydatków na przejazdy osób niepełnosprawnych
Odliczenie wydatków związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne dotyczy wszystkich osób niepełnosprawnych bez względu na posiadaną grupę inwalidzką.
Cały czas jednak odliczenie limitowane jest kwotą roczną 2.280,00 PLN.
10.080,00 PLN to limit dochodu osoby niepełnosprawnej będącej na utrzymaniu podatnika, który to podatnik rozlicza ulgę rehabilitacyjną na osobę niepełnosprawną pozostającą pod jego opieką. Dodatkowo zastrzeżono, że do takiego dochodu nie zalicza się alimentów na dzieci.
Odliczenie wydatków na utrzymanie psa asystującego
Limit odliczania wydatków na utrzymanie psa asystującego to 2.280,00 PLN.
Koszty uzyskania przychodu
Odpłatne zbycie waluty wirtualnej
Zgodnie z art. 22 ust. 14 ustawy o PIT koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Odliczenie darowizny
Istnieje możliwość odliczenia od podatku darowizn przekazanych na cele: kształcenia zawodowego publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe, o których mowa w art. 4 pkt 28a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, oraz publicznym placówkom i centrom, o których mowa w art. 2 pkt 4 tej ustawy.
Ulga termomodernizacyjna
Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000,00 PLN w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Ulga na powrót
Ulga na powrót może być uwzględniana w trakcie roku, przy obliczaniu zaliczek, w tym przez płatników. Przy czym warunkiem zastosowania zwolnienia przez płatnika jest złożenie przez podatnika stosownego oświadczenia swojemu urzędowi właściwemu miejscowo.
Odliczenie podatnik będzie mógł stosować, co do zasady, przez cztery lata następujące po roku bazowym.
Rokiem bazowym będzie wybrany przez podatnika rok, w którym podatnik zmienił rezydencję podatkową i stał się polskim rezydentem albo rok następujący po zmianie rezydencji podatkowej.
Ulga ma polegać na odliczeniu:
- w pierwszym roku (bazowym) – połowy podatku należnego za rok bazowy,
- w drugim roku – połowy podatku należnego za pierwszy rok stosowania ulgi,
- w trzecim roku – połowy podatku należnego obliczonego za drugi rok stosowania ulgi,
- w czwartym roku – połowy podatku należnego obliczonego za trzeci rok stosowania ulgi.
Podobnie jak w podatkowej uldze na powrót, jeśli powracający mieszkał co najmniej 3 lata za granicą i przeprowadzi się do Polski, to będzie mógł skorzystać z preferencji przy opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne.
Ulga 4 plus (dla rodzin wielodzietnych)
Podatnicy wychowujący czwórkę lub większą ilość dzieci, mają prawo skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego przychodu do 85.528,00 PLN rocznie. Zwolnienie dotyczy rodziców i opiekunów, a zatem każda z takich osób pełniąc swoją rolę w stosunku do dziecka ma prawo do skorzystania z niego niezależnie – małżeństwo ma zatem łącznie dwukrotność 85.528,00 PLN przychodu bez podatku, tak samo każdy z opiekunów. Dodatkowo każde z nich ma prawo korzystać z kwoty wolnej od podatku, tj. z dodatkowych 30.000,00 PLN rocznie na każdą osobę.
Zwolnienie przysługuje w całej i stałej wartości rocznie – nie dzieli się go w stosunku do okresu, w którym pełni się rolę rodzica lub opiekuna czwartego dziecka w danym roku. Wystarczy zatem, aby zostać nim w ostatnich dniach roku, aby przysługiwało prawo do pełnej kwoty zwolnienia.
Nie ma znaczenia, czy przed uzyskaniem statusu rodzica czwórki dzieci osoba w trakcie roku zarabiała, czy też zarobki te uzyskano dopiero po urodzeniu lub rozpoczęcia opieki nad czwartym dzieckiem. Zarobki za cały rok objęte będą zwolnieniem z podatku.
Zwolnieniu z podatku podlegają trzy rodzaje przychodów do łącznej wartości w roku 85.528,00 PLN.
Ulga dla seniora
Przychody zwolnione z podatku PIT w ramach ulgi dla pracujących seniorów to kwota 85.528,00 PLN rocznie. Dodatkowo, osoby rozliczające się według skali podatkowej mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30.000,00 PLN. Dla nich łączna kwota pomocy wynosi 115.528,00 PLN.
Zwolnienie z podatku PIT dla seniora dotyczy przychodów z pracy na etacie, z umów zlecenia, zasiłków macierzyńskich oraz z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym, stawką 5%, a także ryczałtem. Warunkiem obligatoryjnym do skorzystania z tego upustu jest podleganie ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pobierania wynagrodzenia.
Chcąc skorzystać z PIT-0 dla seniora należy: po pierwsze złożyć pracodawcy oświadczenie o skorzystaniu z ulgi dla seniora (na PIT-2), a kolejno w rocznym zeznaniu podatkowym wskazać kwotę wolną od podatku.
Ulga dla osób poniżej 26 r.ż.
Ulga zero PIT dla młodych jest to zwolnienie podmiotowe przysługujące młodym podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych. Mogą z niej skorzystać osoby przed dniem 26. urodzin w zakresie przychodów, których wartość nie przekracza 85.528,00 PLN.
Ulga na badania i rozwój (Innovation Box)
Podatek od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej wyniesie 5% podstawy opodatkowania. Istnieje możliwość jednoczesnego odliczania w ramach ulgi B+R i IP Box.
Za kwalifikowane prawa własności intelektualnej uznane zostały:
- patent,
- prawo ochronne na wzór użytkowy,
- prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
- prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
- dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
- prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
- wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin,
- autorskie prawo do programu komputerowego
Zwolnienia dla innowacyjnych pracowników, robotyzację, prototypy
Ulga na robotyzację
Ulga na robotyzację przemysłową dotyczy firm, które chcą usprawnić produkcję przez zastosowanie robotów przemysłowych. Zasady odliczenia podobne jak przy uldze B+R – odliczenie od podstawy opodatkowania. Możliwość odliczenia przez podatników do 50% kosztów poniesionych jako inwestycja na robotyzację. Ulga dotyczy kosztów w latach 2022-2026.
Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się: koszty nabycia nowych robotów przemysłowych, maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych, maszyn, urządzeń i innych rzeczy funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, które służą zapewnieniu ergonomii i bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do tych stanowisk, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, oraz koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych powyżej, oraz koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych i innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa powyżej, oraz opłaty ustalone w umowie leasingu finansowego robotów przemysłowych i innych środków trwałych.
Ulga na prototypy
Ulga na prototypy dotyczy produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. Wspiera poniesione przez podatnika koszty na etapie testowania wynalazku, przed rozpoczęciem jego produkcji na masową skalę i wprowadzeniem go na rynek. Firma, która zdecyduje się przygotować prototyp, może zaliczyć wydatki poniesione na jego wytworzenie w koszty uzyskania przychodu.
Podobnie jak w przypadku ulgi B+R koszty będą potrącane od podstawy obliczenia podatku. Wartość odliczenia nie będzie mogła przekroczyć 30% poniesionych kosztów, nie więcej niż 10% dochodu.
Ulga na innowacyjnych pracowników
Z ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników mogą skorzystać przedsiębiorcy zatrudniający pracowników do wykonywania działalności badawczo rozwojowej (których czas pracy przeznaczonej na realizację działalności B+R wynosi co najmniej 50 godzin ogólnego czasu pracy) – dotyczy umowy o pracę, zlecenie i dzieło.
Podatnik będący płatnikiem, który prowadzi działalność B+R może odliczyć od zaliczek na podatek dochodowy, potrącanych z dochodów (osób fizycznych zatrudnionych u niego), koszty kwalifikowane, których nie odliczył od swojego dochodu w zeznaniu rocznym w ramach odliczenia ulgi B+R.
Ulga dla wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę
Daje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na określone cele.
Dla działalności sportowej
Dotyczy kosztów poniesionych na kluby sportowe, które realizują cele określone w art. 28 ustawy o sporcie, tj. m.in.: zakup sprzętu sportowego, pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowanie stypendium sportowego, organizacja imprezy sportowej niebędącej masową imprezą sportową, o której mowa w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych.
Dla działalności kulturalnej
Dotyczy kosztów poniesionych na działalność kulturalną w rozumieniu ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Działalność kulturalna w rozumieniu tej ustawy polega na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.
Dla szkolnictwa wyższego i nauki
Dotyczy kosztów poniesionych na: stypendia dla studenta za wyniki w nauce, stypendia naukowe dla doktorantów, opłaty związane z kształceniem zatrudnionego pracownika na studiach, studiach podyplomowych oraz innych formach kształcenia, wynagrodzenia studentów na praktykach w zakładach pracy.
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:
DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI
ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA
Główny
Konsultant
ds. relacji z
klientami
Grupa getsix
***