Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne
Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne
Ustawa reguluje zawieranie przez dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością układu z wierzycielami oraz skutki układu oraz przeprowadzanie działań sanacyjnych.
Zgodnie z ustawą firmy znajdujące się w tarapatach finansowych będą mogły skorzystać z czterech procedur restrukturyzacyjnych: o zatwierdzenie układu, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego i postępowania sanacyjnego.
Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego – również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.
Ustawa z 10 września 2015 roku o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 roku, poz. 1649)
Uproszczenie i racjonalizacja procedur podatkowych to główne założenie opublikowanej 20 października br. nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje mają ułatwić kontakt podatników z organami podatkowymi oraz zapewnić efektywniejszy pobór podatków.
Wprowadzenie zasady in dubio pro tributario tzn. niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika.
Nowelizacja wprowadza, obok pełnomocnictwa szczególnego do jednej sprawy, pełnomocnictwo ogólne.
Ustawa przewiduje również nową instytucje wniosku wspólnego w ramach regulacji dotyczących interpretacji przepisów prawa podatkowego. Wszystkie podmioty zainteresowane wydaniem przez organ podatkowy interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego będą mogły wystąpić wspólnie z jednym wnioskiem, wskazując przy tym jeden podmiot, który w dalszej fazie postępowania będzie występował w charakterze strony postępowania w sprawie interpretacji. Po wydaniu przez Dyrektora Biura Informacji Podatkowej interpretacji indywidualnej, zostanie ona doręczona stronie postepowania. Pozostali zainteresowani wskazani we wniosku wspólnym po wydaniu interpretacji indywidualnej otrzymają jej odpisy. Będą jednak objęci ochroną w przypadku zastosowania się do niej bezpośrednio. Skutki prawne wydanej interpretacji indywidualnej obowiązywać będą od dnia doręczenia jej podmiotowi występującemu jako strona w stosunku do wszystkich zainteresowanych objętych wnioskiem.
Ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1268)
2 stycznia 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja kodeksu pracy, która ma ułatwić zatrudnionym godzenie obowiązków zawodowych i opiekuńczych. Nowe rozwiązania będą dotyczyć nie tylko osób, które zostaną rodzicami po tej dacie, ale częściowo także tych, którzy już w momencie wejścia w życie zmian będą korzystać z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego (przy spełnieniu określonych warunków).
Nowelizacja dotyczy m.in. wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego lub dotyczącego rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego, wspólnego korzystania z urlopu rodzicielskiego, wymiaru urlopu macierzyńskiego, wymiaru urlopu rodzicielskiego, oraz urlopu ojcowskiego.
Źródło: TaylorWessing, grudzień 2015