Nowe podejście do cash poolingu
Do tej pory w wydawanych decyzjach podatkowych polskich władz dominowało stanowisko, iż odsetki zapłacone w ramach struktury cash-poolingu nie podlegają ograniczeniom dotyczącym finansowania długiem przez udziałowców. Organy podatkowe uznają tym samym stanowisko podatnika, że umowa cash poolingu nie jest traktowana jako pożyczka. W konsekwencji, brak cech kredytu oznaczało w umowach cash poolingu, że zaliczenie odsetek do kosztów uzyskania przychodu było nieograniczone. Podejście organów podatkowych zmieniło się jednak w ostatnim czasie. Znalazło to odzwierciedlenie w najnowszych decyzjach podatkowych podjętych przez dyrektorów izb skarbowych.
W ramach nowego podejścia organów podatkowych przepisy te mogą być stosowane również do umów cash poolingu (Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych – Art. 16 I nr 60 i 61). Według organów podatkowych, umowy dotyczące cash-poolingu noszą znamiona pożyczki zgodnie z artykułem 16 VII b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ zawierają transfer środków oraz obowiązek ich zwrotu a także bonifikatę w formie odsetek płaconych przez uczestników cash poolingu.
Co to oznacza w praktyce?
Ostatnie decyzje zrywają z utrwalonym podejściem organów podatkowych, że transfer środków pieniężnych w ramach struktury cash poolingu może nie być traktowany jako pożyczka zgodnie z Art. 16 VII b ustawy o podatku dochodowym.
Dla firm, które nie otrzymały (pozytywnej) oceny podatkowej w tej sprawie, organy podatkowe mogą zastosować nowe podejście podczas kontroli podatkowej, prowadzące do uznania zaległości w podatku dochodowym.
Powstałe zobowiązanie podatkowe pochodzi z odsetek, które zostały wypłacone w ramach puli środków pieniężnych oraz z uznania ich za koszty uzyskania przychodów, które wykraczają poza ograniczenia określone przez próg cienkiej kapitalizacji. Zmiana toku myślenia w stosowaniu ograniczeń finansowania zewnętrznego do cash-poolingu, może doprowadzić do wymiany zdań w kwestii innych aspektów, które wiążą się z cash-poolingiem.
Chcielibyśmy zwrócić uwagę na możliwość zmiany toku myślenia w poszczególnych punktach:
- zobowiązanie do sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla uczestników cash poolingu wg Art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pierwsze negatywne opinie podatkowe zostały właśnie wydane);
- Zastosowanie podatku od czynności cywilno-prawnych do umów cash poolingu, zgodnie z tymi samymi zasadami, jakie obowiązują w obszarze pożyczek.