Aktualności

/ Podatki i prawo

Nowe terminy w cenach transferowych

Nowe terminy w cenach transferowych

/
Data03 lip 2023
/

TaxA Group

Wobec zbliżających się terminów na realizację obowiązków dokumentacyjno-informacyjnych w cenach transferowych przypominamy, że w odniesieniu do realizacji obowiązków z zakresu cen transferowych za 2022 r. następuje zasadnicza zmiana terminów względem lat ubiegłych (przedłużanych poprzednio poprzez tzw. przepisy covidowe do 30 bądź 31 grudnia danego roku):

  • sporządzenie w postaci elektronicznej lokalnej dokumentacji cen transferowych – do końca 10 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, tj. co do zasady – do 31 października 2023 r.;
  • złożenie informacji o cenach transferowych (TPR) – do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, tj. co do zasady – do 30 listopada 2023 r.;
  • dołączenie grupowej dokumentacji cen transferowych do lokalnej dokumentacji cen transferowych – do końca dwunastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, tj. co do zasady – do 31 grudnia 2023 r.

Zwracamy również uwagę, że zgodnie z nowymi regulacjami informację o cenach transferowych (TPR) za 2022 r. co do zasady podpisuje właściwy reprezentant podmiotu powiązanego, ustalony stosownie do treści art. 11t ust. 5 ustawy o CIT lub art. 23zf ust. 5 ustawy o PIT – z zasady może być to wyłącznie jedna osoba fizyczna (system nie dopuszcza tzw. „wielopodpisu”). Jednocześnie, zgodnie z nowymi zasadami nie jest dopuszczalne podpisanie tej informacji przez pełnomocnika, tak jak to miało miejsce dotychczas, z wyjątkiem profesjonalnych pełnomocników – co może wiązać się z dodatkowymi obowiązkami formalnymi po stronie podatników.


Źródło: Artykuł przygotowany przez naszego partnera kooperacyjnego TaxAGroup
TaxA Group

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON - GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje