Aktualności

/ Biznes w Polsce

Szwedzi inwestują w produkcję opakowań z włókna celulozowego w Kostrzynie

Szwedzi inwestują w produkcję opakowań z włókna celulozowego w Kostrzynie

/
Data17 maj 2023
/

Producent papieru Arctic Paper i szwedzki producent celulozy Rottneros AB zawarły umowę o wspólnym przedsięwzięciu w zakresie budowy papierni w Kostrzynie nad Odrą. Zakład, zlokalizowany przy przejściu granicznym z Niemcami, od końca tego roku będzie produkował formowane opakowania z włókien celulozowych. Wartość inwestycji szacowana jest na około 240 mln koron szwedzkich (~27 mln euro). Jak informuje Arctic Paper w obowiązkowym komunikacie giełdowym, rozpoczęcie produkcji planowane jest na koniec bieżącego roku. Arctic Paper, notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, prowadzi papiernię w Kostrzynie od 1993 roku (wcześniej pod nazwą Trebuk AB). Z mocami produkcyjnymi na poziomie 315 tys. ton rocznie spółka jest największym producentem papieru w Polsce, specjalizującym się m.in. w wysokiej jakości papierach graficznych do druku książek. Ponad 70 procent produkcji trafia na eksport. Głównym udziałowcem Arctic Paper jest szwedzki Nemus Holding AB.

Dzięki nowej fabryce do produkcji formowanych opakowań z włókien celulozowych, uzgodnionej z Rottneros, Arctic Paper podąża za pionierskim trendem zastępowania plastikowych i syntetycznych opakowań materiałami przyjaznymi dla środowiska. W tym celu w przyszłości w Kostrzynie produkowane będą również opakowania spożywcze z celulozy formowanej. Surowcem jest celuloza z Rottneros. Oprócz dwóch celulozowni w Szwecji, Rottneros AB produkuje już w swoim zakładzie w Sunne bezkopalne tacki opakowaniowe z formowanego włókna celulozowego przy użyciu specjalnie opracowanej technologii. W porównaniu do szwedzkiego zakładu produkcja w Kostrzynie w Polsce będzie znacznie wyższa. Planowana zdolność produkcyjna wynosi około 80 milionów opakowań rocznie.

Source: Wirtschafts-Markt Polen (03-2023 Issue 324)

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON-GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje