Aktualności

/ Biznes w Polsce

Rozpoczęcie rozbudowy portu kontenerowego w Gdańsku

Rozpoczęcie rozbudowy portu kontenerowego w Gdańsku

/
Data22 gru 2022
/

W Porcie Gdańsk na terenie terminalu kontenerowego Baltic Hub (dawniej DCT Gdańsk) rozpoczęły się właśnie prace budowlane związane z budową trzeciego terminalu (T3). Wieloetapowy plan przewiduje w pierwszej kolejności budowę 36-hektarowej platformy przylegającej do terminalu T1. Następnie zostanie wybudowane 717-metrowe nabrzeże o głębokości wody 17,5 metra. W ramach inwestycji powstanie 7 nowych kontenerowych suwnic bramowych oraz dodatkowe 20 automatycznych suwnic RMG montowanych na szynach. Prace budowlane będą prowadzone przez polską grupę budowlaną Budimex oraz firmę specjalizującą się w pogłębianiu dna morskiego, Dredging International NV. Wartość inwestycji wynosi około 450 mln euro. Po rozbudowie możliwości przeładunkowe portu kontenerowego wzrosną o 1,7 mln kontenerów do 4,5 mln TEU. PSA, jako operator portu kontenerowego, zakłada, że trzeci terminal stworzy podstawy do konkurowania z dużymi portami kontenerowymi, takimi jak Rotterdam czy Hamburg w Europie, a port w Gdańsku będzie obsługiwał nie tylko polski rynek, ale cały region.

Port kontenerowy został otwarty 15 lat temu, a jego pojemność wynosiła wówczas zaledwie 500 tys. TEU. Dzięki posiadanym obecnie dwóm nabrzeżom, w ubiegłym roku przeładował 2,09 mln TEU. Właścicielami są PSA International (40 proc.), która prowadzi także największy na świecie port kontenerowy w Singapurze, fundusz IFM Global Infrastructure Fund (30 proc.) oraz państwowy fundusz inwestycyjny PFR (30 proc.).

*TEU (twenty-feet equivalent unit)
Jednostka miary odpowiadająca pojemności; używana w odniesieniu do portów i statków kontenerowych. Jest ona równoważna objętości kontenera ISO o długości 20 stóp. Znormalizowany kontener serii 1 ISO odpowiada 2TEU.

Źródło: Wirtschafts-Markt Polen (17-2022 Wydanie 321)

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON-GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje