Aktualności

/ Rachunkowość i księgowość

Zmiany dotyczące korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur

Zmiany dotyczące korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur

/
Data14 wrz 2023
/

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, które weszło w życie 1 września 2023 roku, wprowadzono zmiany dotyczące nadawania uprawnień do dostępu do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) dla podmiotów o bardziej rozbudowanej strukturze organizacyjnej.

Główne zmiany polegają na tym, że duże struktury podmiotów, które posiadają kilka zakładów lub inne jednostki wewnętrzne, mogą nadawać zawężone uprawnienia w KSeF. Oznacza to, że dostęp do faktur będzie ograniczony tylko do tych związanych z konkretnym oddziałem czy jednostką wewnątrz organizacji, nie obejmując wszystkich jej faktur. Aby nadawać, zmieniać czy odbierać uprawnienia, podmioty będą potrzebowały specjalnego identyfikatora. Dzięki temu unikalnemu identyfikatorowi główna jednostka (czyli podatnik) będzie mogła regulować dostęp do faktur dla poszczególnych podmiotów.

Rozwiązania zostały opracowane w odpowiedzi na oczekiwania przedsiębiorców i oczekuje się, że pomogą one w promowaniu dobrowolnego wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF.
Jak podaje ministerstwo: „Rozwiązanie to jest działaniem upraszczającym i ułatwiającym działalność dla przedsiębiorców i będzie mogło być stosowane jeszcze przed wprowadzeniem obowiązku wystawiania i otrzymywania przez podatników faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).”

Więcej o Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) dowiesz się na naszej stronie: Krajowy System e-Faktur (KSeF)

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON-GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje