Aktualności

/ Rachunkowość i księgowość

Wyższe koszty dla pracodawców związane z używaniem do celów służbowych prywatnych pojazdów pracowników

Wyższe koszty dla pracodawców związane z używaniem do celów służbowych prywatnych pojazdów pracowników

/
Data20 sty 2023
/

kancelaria prawna sdzlegal Schindhelm

Wyższe koszty za tzw. „Kilometrówki”

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 grudnia 2022 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, wpłynęło na zmianę kosztów używania pojazdów do celów służbowych.
Pracodawca ma obowiązek pokryć nowe wyższe stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdów.

Wysokość stawek

Dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 stawki nie mogą być wyższe niż 0,89 zł, a dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 1,15 zł. Dla motocykli stawki nie mogą być wyższe niż 0,69 zł, a dla motorowerów – 0,42 zł.

Od kiedy?

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia, tj. 17 stycznia 2023 r. Warto mieć na uwadze, że jeżeli złożone już wcześniej oświadczenie pracownika o używaniu pojazdu do celów służbowych nie zostanie rozpatrzone przed terminem określonym powyżej, podczas ustalania kwoty miesięcznego ryczałtu należy zastosować nowe stawki.


A co z podatkiem?

Przyznany przez pracodawcę zwrot jest co do zasady przychodem pracownika ze stosunku pracy, jednak korzysta on ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. A oraz art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT. Kwotę za kilometrówkę pracodawca zalicza do kosztów uzyskania przychodów. Należy jednak zaznaczyć, że, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o CIT i odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 36 ustawy o PIT, wydatki pracodawcy w części przekraczającej limit nie są kosztem.


kancelaria prawna sdzlegal SchindhelmŹródło: Artykuł przygotowany przez naszego partnera kooperacyjnego – kancelarię prawną sdzlegal Schindhelm

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON-GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje