Aktualności

/ Rachunkowość i księgowość

Subwencja z PFR nie stanowi przychodu podatkowego

Subwencja z PFR nie stanowi przychodu podatkowego

/
Data02 gru 2020
/

PDF icon

Subwencja finansowa otrzymana przez podatnika w ramach rządowego programu dla MMŚP w związku ze zwalczaniem skutków pandemii w Polsce nie jest przychodem podatkowym. Dotyczy to wsparcia finansowego Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) udzielanego w ramach rządowej ‘Tarczy Antykryzysowej’. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29.09.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.637.2020.3.MS. Subwencja może jednak zostać uznana za koszt uzyskania przychodu. Także w sytuacji ewentualnego umorzenia pożyczki zaliczenie wydatków do kosztów podatkowych będzie możliwe.

Należy jednak pamiętać, że o ile sam fakt otrzymania subwencji finansowej jest obojętny podatkowo, o tyle jej umorzenie stanowić będzie dla podatnika przychód do opodatkowania odpowiednio PIT lub CIT. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej w dniu 30 października 2020 r. interpretacji indywidualnej o sygn. 0115-KDIT3.4011.434.2020.3.AWO.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące podatków lub potrzebują Państwo dalszych informacji, prosimy skontaktować się z Państwa osobą kontaktową, która przekaże Państwa zapytanie do Działu:

Tax & Legal Grupy getsix

Nasi wyspecjalizowani doradcy podatkowi pod przewodnictwem Pani Anety są do Państwa dyspozycji. Formularz kontaktowy znajdą Państwo na stronie getsix: LINK.

getsix Tax & Legal:
getsix® Tax & Legal Aneta Majchrowicz-Bączyk

Zespół getsix®

***

Niniejszy okólnik ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione w nim informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszego biuletynu dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w nim zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść biuletynu wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje