Aktualności

/ Rachunkowość i księgowość

PL - Bilety jednorazowe bez obowiązku wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur

Bilety jednorazowe bez obowiązku wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur

/
Data02 paź 2023
/

4 września 2023 r. w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia dotyczący określenia sytuacji, kiedy podatnik, przy odpowiednio udokumentowanych dostawach towarów lub usług, nie musi wystawiać faktur ustrukturyzowanych. Faktury związane z usługami przejazdu na płatnych autostradach, przewozem ludzi bez względu na dystans oraz kontrolą i nadzorem ruchu lotniczego będą wyłączone z obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych.

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów: “nie wszystkie rodzaje działalności gospodarczej ze względu na swoją specyfikę mogą zostać objęte obowiązkiem wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Pewne rodzaje działalności gospodarczej nie spełnią warunków, jakie narzuca KSeF, a nadal muszą funkcjonować bez zakłóceń, tj. przewozy kolejowe, przejazdy autostradami. Mimo, że dokumenty wydawane przy tego rodzaju działalności mają ograniczony zakres informacji w porównaniu z fakturą ustrukturyzowaną, powinny być uznane za fakturę dająca takie sama prawa jak faktura ustrukturyzowana”.

Minister Finansów w swoim rozporządzeniu wskazał transakcje, które nie muszą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur dla faktur ustrukturyzowanych.

W sytuacji świadczenia następujących usług podatnik nie jest zobowiązany do wystawiania faktur ustrukturyzowanych:

  • przejazdu autostradą płatną, jeżeli potwierdzone są przez faktury w postaci biletu jednorazowego, wystawione przez upoważnionych podatników VAT. 
  • przewozu osób na dowolną odległość: za pomocą kolei, samochodów, statków pełnomorskich, pojazdów żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promów, samolotów czy śmigłowców. Te usługi muszą być potwierdzone fakturami w formie biletu jednorazowego, wystawionymi przez podatników VAT uprawnionych do świadczenia tych usług;
  • w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które naliczane są opłaty trasowe (z wyjątkiem tych z 0% stawką VAT). Te usługi muszą być udokumentowane fakturami miesięcznymi przez Centralne Biuro Opłat Trasowych (CRCO) EUROCONTROL w imieniu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Projekt ma na celu uniknięcie dodatkowych obowiązków dla koncesjonariuszy płatnych autostrad, które nie były przewidziane w umowach koncesyjnych z Skarbem Państwa. Pozwoli to zachować obecne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo i szybkość na punktach poboru opłat oraz przejazdów autostradowych. Ponadto, z uwagi na specyfikę działalności przewozowej, w tym dużą ilość transakcji dokumentowanych jednorazowymi biletami oraz ich odmienną formę w porównaniu do standardowej faktury, zwolnienie tej branży z obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych jest uzasadnione.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2024 r.

Więcej o Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) dowiesz się na naszej stronie: Krajowy System e-Faktur (KSeF)

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON-GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje