Aktualności

/ Podatki i prawo

Wzrost stawki VAT na żywność od 1 kwietnia 2024

Wzrost stawki VAT na żywność od 1 kwietnia 2024

/
Data15 mar 2024
/

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że od 1 kwietnia 2024 roku nie będzie kontynuowane obniżenie stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze. Zamiast zerowej stawki VAT, która obowiązywała od lutego 2022 roku, zastosowana zostanie stawka 5%. Decyzję tę uzasadniono spadkiem inflacji, który wydaje się być stabilny na poziomie 3,9% w ujęciu rocznym, zgodnie z wstępnymi danymi GUS za styczeń 2024 roku.

Stawka 0% VAT została wprowadzona w momencie, gdy wskaźnik inflacji sięgał 9,2% w styczniu 2022 roku. Jednak obecnie, ze względu na istotne obniżenie inflacji, resort finansów zdecydował się na powrót do stawki 5% VAT na produkty takie jak:

 • mięso i ryby oraz przetwory z nich,
 • mleko i produkty mleczarskie,
 • jaja,
 • miód naturalny,
 • orzechy,
 • warzywa i owoce oraz ich przetwory,
 • tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne,
 • zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze,
 • określone preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

Dla podatników, którzy sprzedają te produkty, oznacza to konieczność:

 • przeprogramowania kas fiskalnych, aby od 1 kwietnia ponownie stosować stawkę VAT w wysokości 5% obowiązującą przy ich sprzedaży,
 • poprawnego ustalenia stawek VAT przed i po zmianach,
 • aktualizacji posiadanych Wiążących Informacji Stawkowych (WIS).

Jednakże powrót do stawki 5% VAT na żywność może skutkować skokowym wzrostem inflacji o około 0,9 punktu procentowego, zgodnie z prognozami ekspertów. Zmiana stawki VAT może być szczególnie odczuwalna dla osób o niższych dochodach, biorąc pod uwagę, że żywność stanowi znaczną część ich wydatków. Dodatkowo, powrót do 5% stawki VAT na żywność przyczyni się do wzrostu wpływów do budżetu państwa.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON - GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje