Aktualności

/ Podatki i prawo

Usługa Twój e-PIT także dla przedsiębiorców

Usługa Twój e-PIT także dla przedsiębiorców

/
Data07 lut 2024
/

Usługa Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług w administracji publicznej. W ubiegłym roku podatnicy złożyli za pomocą tej usługi aż 11,9 mln deklaracji podatkowych.

Od 15 lutego 2024 roku w ramach usługi Twój e-PIT podatnicy będą mogli rozliczyć się również z działalności gospodarczej. To nowość, która ułatwi rozliczenie podatku wielu przedsiębiorcom.

W dniach 2-14 lutego usługa Twój e-PIT będzie czasowo niedostępna. Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadzi w tym czasie operację informatyczną, która pozwoli na przygotowanie rozliczeń zasilonych informacjami od płatników. Przeprowadzane prace są niezbędne, aby od 15 lutego 2024 r. podatnicy mogli bezproblemowo rozliczyć się za pomocą usługi Twój e-PIT.


Twój e-PIT dla przedsiębiorców

Możliwość skorzystania z usługi i złożenia zeznań rocznych za 2023 rok będą mieli podatnicy z następujących grup:

  • Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na zasadach ogólnych
  • Przedsiębiorcy rozliczający się według liniowej stawki 19% PIT
  • Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  • Podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej.

W zeznaniu automatycznie zostaną uwzględnione dane, do których dostęp posiada Ministerstwo Finansów, w tym:

  • Informacje o uzyskanych dochodach z tytułu umów o pracę, renty, emerytury, zasiłków
  • Informacje o pobranych zaliczkach na podatek
  • Ulgi podatkowe wykorzystane w poprzednich latach (np. ulga prorodzinna)
  • Informacje o przekazaniu 1,5% podatku na OPP (jeśli podatnik dokonał takiej deklaracji w przeszłości).

Należy pamiętać, że usługa Twój e-PIT dla przedsiębiorców ma na obecnym etapie pewne ograniczenia. Istotne dane, takie jak przychody i koszty działalności gospodarczej, nie będą automatycznie uzupełniane, ponieważ urząd skarbowy nie dysponuje tymi informacjami. W związku z tym usługa będzie miała ograniczony zakres i wymagać będzie od podatników dalszego samodzielnego wypełniania formularza PIT.


Do kiedy rozliczyć PIT za rok 2023?

30 kwietnia 2024 r. to ostateczny dzień na złożenie zeznania podatkowego za 2023 rok. Dotyczy to zarówno osób rozliczających się samodzielnie, jak i tych, którzy korzystają z usługi Twój e-PIT.

Należy zauważyć, że zeznania PIT przedsiębiorców nie zostaną automatycznie zaakceptowane w systemie Twój e-PIT. Aby dopełnić obowiązku konieczne będzie dokładne sprawdzenie, uzupełnienie i zaakceptowanie zeznania w usłudze Twój e-PIT lub dokonanie rozliczenia w inny sposób.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON - GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje