Aktualności

/ Podatki i prawo

Nowa wersja Instrukcji wypełniania i przesyłania zgłoszeń INTRASTAT

Nowa wersja Instrukcji wypełniania i przesyłania zgłoszeń INTRASTAT

/
Data30 sie 2022
/

Departament Ceł Ministerstwa Finansów opublikował na swoich stronach nową wersję Instrukcji wypełniania i przesyłania zgłoszeń INTRASTAT (z 27 lipca 2022 r.).

Instrukcja ta jest dostępna pod linkiem: Instrukcja wypełniania i przesyłania zgłoszeń INTRASTAT, wersja 1.15


Co się zmieniło?

Jak podaje Ministerstwo Finansów:
„Najistotniejsza zmiana dotyczy obowiązku ujmowania w zgłoszeniach INTRASTAT obrotów handlowych obejmujących wewnątrzunijną sprzedaż towarów na odległość (WSTO). Obowiązek ten dotyczy podmiotów zobowiązanych bez względu na to, czy dokonują, czy też nie dokonują rozliczenia podatku VAT za pośrednictwem punktu kompleksowej obsługi (OSS).”

Podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT w Polsce, po przekroczeniu podstawowego progu statystycznego (z uwzględnieniem obrotów obejmujących podstawę opodatkowania z deklaracji podatkowej WSTO OSS), powinny deklarować w zgłoszeniach INTRASTAT wszystkie transakcje, które podlegają obowiązkowi sprawozdawczemu.

W nowej wersji Instrukcji uwzględniono również zmiany wynikające z nowelizacji miejsc publikacji niektórych aktów prawnych.


Zmiana terminu składania zgłoszeń INTRASTAT

Począwszy od zgłoszeń za sierpień 2022 roku przywrócono standardowy składania zgłoszeń INTRASTAT – tj. do 10. dnia miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym.

W związku z tym, podmioty zobowiązane do składania zgłoszeń INTRASTAT, powinny do 10 września 2022 r. zadeklarować dane statystyczne o obrotach towarowych między krajami Unii Europejskiej za sierpień.


Podstawa prawna:

§ 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zgłoszeń INTRASTAT z dnia 25 listopada 2021 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 2258).

Źródło: Newsletter Ministerstwa Finansów

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON - GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje