Aktualności

/ Rachunkowość i księgowość

Ustawa z podpisem prezydenta - KSeF odroczony do 1.02.2026

Ustawa z podpisem prezydenta – KSeF odroczony do 1 lutego 2026

/
Data17 cze 2024
/

5 czerwca prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT, która opóźnia wprowadzenie obowiązkowego wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur do 1 lutego 2026. Oznacza to, że do tego momentu zasady wystawiania faktur pozostaną niezmienione.

Ustawa z 9 maja 2024 roku, zmieniająca ustawę o podatku od towarów i usług oraz inne ustawy, została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca i wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku.


Dalsze zmiany legislacyjne

Ministerstwo Finansów zdecydowało się podzielić prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy KSeF na dwie części, aby umożliwić przedsiębiorcom lepsze zapoznanie się z proponowanymi zmianami i przeprowadzenie rzetelnych konsultacji.

W drugim projekcie legislacyjnym Ministerstwo Finansów przedstawi propozycje uproszczeń związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponuje etapowe wprowadzanie obowiązkowego KSeF:

  • Od 1 lutego 2026 roku dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z podatkiem) przekroczyła w 2025 roku 200 mln zł.
  • Od 1 kwietnia 2026 roku dla pozostałych przedsiębiorców.

Wersja produkcyjna Aplikacji Mobilnej KSeF

Pomimo odroczenia terminu obowiązkowego e-fakturowania w KSeF, Ministerstwo Finansów kontynuuje prace nad dostarczaniem bezpłatnych narzędzi do korzystania z systemu. Udostępniono wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF, która umożliwia wystawianie podstawowych faktur oraz ich korekt na smartfonie. Aplikacja pozwala również na podgląd otrzymanych i wystawionych faktur w KSeF i jest dostępna w sklepach Google Play i App Store.


Źródła:
Dziennik ustaw 2024 r. Poz. 852 – Ustawa z dnia 9 maja 2024 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON-GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje