Aktualności

/ Rachunkowość i księgowość

Nowa data wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)

Nowa data wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)

/
Data26 kw. 2024
/

Ministerstwo Finansów w briefingu prasowym z udziałem ministra finansów Andrzeja Domańskiego i szefa Krajowej Administracji Skarbowej Marcina Łobody poinformowało o nowych datach wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Krajowy System e-Faktur ma być obowiązkowy od:

  • 1 lutego 2026 – dla firm, które osiągnęły obrót powyżej 200 mln PLN w poprzednim roku podatkowym
  • 1 kwietnia 2026 – dla wszystkich przedsiębiorców.

Kluczowym aspektem mającym wpływ na ustalenie nowego terminu wejścia w życie KSeF był wynik przeprowadzanego audytu systemu. Minister Domański wyraził opinię, że konieczne będzie rozpoczęcie prac nad systemem KSeF od nowa. “350 stron audytu nie pozostawia żadnych złudzeń, że groził nam paraliż polskiej gospodarki. Za tym paraliżem stały działania lub brak adekwatnych działań naszych poprzedników. Analiza techniczna wykazała brak spełnienia wymagań jakościowych i wydajnościowych. Testy w zakresie wystawiania faktur nawet nie zbliżyły się do oczekiwanej wydajności.” – przekazał.

Informacja o nowej dacie obowiązkowego wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur ma szczególne znaczenie dla przedsiębiorców, księgowych i firm IT. Niektórzy przedsiębiorcy już rozpoczęli przygotowania do spełnienia wymogów wystawiania faktur w systemie, co oznacza, że obecnie używane systemy będą musiały zostać dostosowane do nowej wersji KSeF. Szef KAS, Marcin Łoboda, podkreślił, że będą dążyć do tego, aby jak najmniej ingerować w systemy tych przedsiębiorców, którzy już rozpoczęli przygotowania.

Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy, obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur ma wejść w życie 1 lipca 2024 r. Z tego względu wiceminister finansów Jarosław Neneman zapowiedział szybką zmianę daty w ustawie dotyczącej KSeF, natomiast sama ustawa ma być procedowana i skierowana do konsultacji w późniejszym terminie.

Informacje w formie briefingu prasowego MF dostępne są na kanale YouTube Ministerstwa Finansów.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON-GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje