Aktualności

/ Biznes w Polsce

Pierwsza stacja ultraszybkiego ładowania od PKN Orlen

PKN Orlen oddał do użytku pierwszą stację ultraszybkiego ładowania pojazdów elektrycznych

/
Data06 gru 2022
/

Polski koncern paliwowy PKN Orlen oddał do użytku pierwszą stację ultraszybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Znajduje się ona w północnej części autostrady A-1 przy punkcie odpoczynkowym Machniarz Południe, który jest oddalony zaledwie o kilka kilometrów od siedziby koncernu w Płocku. Stacja ładowania umożliwia naładowanie baterii od 10 do 80 proc. w czasie krótszym niż 20 minut. Jej moc ładowania wynosi 175 kW, co jednak mieści się dopiero w dolnym zakresie gamy HPC. HPC to skrót od High Power Charging lub ultraszybkiego ładowania. Skala HPC jest określona dla mocy ładowania od 150 kW do 450 kW i więcej. Podczas szybkiego ładowania płynie tylko prąd stały. Pobrany z sieci energetycznej prąd zmienny jest zamieniany przez stację ładowania na prąd stały i doprowadzany bezpośrednio do akumulatora samochodu, z pominięciem przetwornicy sieciowej w samochodzie. PKN Orlen jest obecnie właścicielem 470 stacji ładowania w Polsce.

W Polsce znajduje się łącznie 1900 stacji ładowania, z czego 1391 to ładowarki prądu zmiennego (stan na I / 2022). W porównaniu do krajów skandynawskich, Holandii czy Niemiec (29 700, z czego ponad 6000 to szybkie ładowarki), Polska jest krajem rozwijającym się pod względem e-infrastruktury. Z wyjątkiem Warszawy, Polska zostaje w tyle na tle Europy pod względem liczby punktów e-ładowania na 1000 mieszkańców oraz liczby pojazdów elektrycznych. PKN Orlen zapowiedział, że do końca 2030 roku wybuduje w Polsce około 1000 stacji ładowania. Oczywiście gremia decyzyjne w kontrolowanej i zarządzanej przez państwo spółce nie spodziewają się szybkiego rozwoju mobilności elektrycznej w Polsce. Z kolei PKN Orlen chce wybudować 868 stacji ładowania w Niemczech, gdzie koncern posiada ponad 600 stacji benzynowych (Star/Orlen). I zrobi to szybko w ciągu najbliższych trzech lat.

Źródło: Wirtschafts-Markt Polen (16-2022 Wydanie 320)

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON-GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje