Aktualności

/ Podatki

Projekt rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminów na złożenie informacji o cenach transferowych

Projekt rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminów na złożenie informacji o cenach transferowych

/
Data09 lis 2023
/
Kategoria

Dnia 8 listopada na portalu Rządowego Centrum Legislacji udostępniono projekt Rozporządzenia Ministra Finansów dotyczącego wydłużenia terminu składania informacji dotyczących cen transferowych.

W projekcie Ministerstwo Finansów uzasadnia decyzję o przedłużeniu terminów składania informacji o cenach transferowych: “Z uwagi na udostępnienie w dniu 30 października 2023 r. nowego oprogramowania do złożenia Informacji TPR za pomocą środków komunikacji elektronicznej odpowiadającego strukturze logicznej dostępnej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministerstwa Finansów, niezbędne jest zapewnienie podatnikom odpowiedniego czasu na zapoznanie się z nowym narzędziem (informacja o cenach transferowych będzie przygotowywana po raz pierwszy na formularzu interaktywnym online, w poprzednich latach podatnikom udostępniano formularz interaktywny PDF). Dodatkowy czas pozwoli podatnikom na prawidłową od strony merytorycznej i formalnej realizację obowiązku przekazania Informacji TPR, tym samym projekt rozporządzenia realizuje postulaty zgłaszane przez podatników “.

Co istotne, składanie formularza TPR będzie miało nową formę, po raz pierwszy nie będzie się odbywać poprzez interaktywny plik PDF, a narzędzie online dostępne na portalu Ministerstwa Finansów.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, podmiotom zobowiązanym do jej złożenia, którym rok podatkowy rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2021 r., przedłuża się termin na złożenie informacji o cenach transferowych:

 • do dnia 29 lutego 2024 r. – w przypadku gdy termin ten upływa w okresie od 1 stycznia 2023 r. do dnia 30 listopada 2023 r.
 • o 3 miesiące – w przypadku gdy termin ten upływa w okresie od dnia 1 grudnia 2023 r. do 31 marca 2024 r.
 • W uzasadnieniu projektu Ministerstwo Finansów zaznacza, że rozporządzenie pozostaje bez negatywnego wpływu na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców.

  Z uwagi na konieczność przeprowadzenia procesu legislacyjnego, ustalenie zaledwie trzydniowego okresu na składanie potencjalnych uwag do Projektu nie jest zaskakujące. Proponowany termin wejścia w życie rozporządzenia to dzień następujący po dniu ogłoszenia.

  Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

  Zadaj pytanie »

  DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

  ELŻBIETA<br/>NARON - GROCHALSKA

  ELŻBIETA
  NARON-GROCHALSKA

  Główny Konsultant
  ds. relacji z klientami
  Grupa getsix
  pl en de

  ***

  Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

  Nasze rekomendacje

  Nasze członkostwa

  Nasze certyfikaty

  Nasze partnerstwo

  Kompetencje