Aktualności

/ Niemcy

Zaostrzenie obowiązków przedsiębiorstw w zakresie przejrzystości w Niemczech

Zaostrzenie obowiązków przedsiębiorstw w zakresie przejrzystości w Niemczech

/
Date07 lip 2021
/
Category

W dniu 10.2.2021 r. rząd niemiecki opublikował projekt ustawy o reformie rejestru służącego przejrzystości. Centralną zmianą jest przejście na pełny rejestr.

Niemiecki rejestr służący przejrzystości jest obecnie pomyślany jako tzw. rejestr „catch-all“. Wpisy dotyczące rzeczywistych beneficjentów są wymagane tylko wtedy, gdy informacje te nie są już dostępne w innych elektronicznie dostępnych rejestrach, tj. rejestrach handlowych, partnerskich, spółdzielczych, stowarzyszeń lub spółek (tzw. fikcja sprawozdawcza).

Ta fikcja sprawozdawcza ma zostać zniesiona. Oznacza to, że w przyszłości wszystkie spółki (z wyjątkiem spółek GbR) będą musiały zgłaszać swoich rzeczywistych beneficjentów do rejestru służącego przejrzystości bez konieczności zwracania się o to. Dotyczy to w szczególności spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH), które wcześniej mogły powoływać się na fikcję sprawozdawczą na podstawie publicznie dostępnej listy wspólników. W przyszłości spółki GmbH będą traktowane w taki sam sposób jak spółki osobowe, które już teraz muszą w znacznym stopniu składać odpowiednie sprawozdania.

W projekcie ustawy przewidziano rozwiązania przejściowe w zakresie wypełniania rozszerzonych obowiązków sprawozdawczych. Spółki formy AG, SE i KGaA muszą złożyć sprawozdania do 22 marca 2022 r., spółki GmbH, spółdzielnie i spółki osobowe do 30 czerwca 2022 r., a wszystkie pozostałe do 31 grudnia 2022 r. Naruszenie wymogów sprawozdawczych może być karane grzywną w wysokości do 150 000 euro. Projekt ustawy musi jeszcze zostać uchwalony przez Bundestag i zatwierdzony przez Bundesrat. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1.8.2021 r.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące podatków, prawa i księgowości w Niemczech lub potrzebują Państwo dalszych informacji, prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza.

NASI DORADCY W ZAKRESIE PRAWA I PODATKÓW W NIEMCZECH

Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego

Tomasz Kozik
Doradca podatkowy
Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego z kancelarii Dr. Ganteführer, Marquardt & Partner mbB w Düsseldorfie
plPolskienEnglishdeDeutsch

getsix Tax & Legal

Nasi doradcy w zakresie prawa, podatków i księgowości w Niemczech pod przewodnictwem Pana Tomasza są do Państwa dyspozycji. Formularz kontaktowy znajdą Państwo na stronie getsix.

Skontaktuj się z nami »

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze członkostwa

Nasze członkostwaCCIFPNasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Nasze certyfikacje

Nasze partnerstwo

Nasi partnerzy technologiczni

Kompetencje

Kompetencje