Zamknięcie działalności gospodarczej bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego – osoby fizyczne
Osoby fizyczne prowadzące indywidualną działalność gospodarczą na zasadzie jednoosobowej działalności gospodarczej na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej mogą w każdej chwili zakończyć działalność, bez konieczności przeprowadzania formalnej procedury likwidacyjnej.
Postępowanie likwidacyjne według Kodeksu spółek handlowych
Procedura rozwiązania (likwidacji) spółki jest sformalizowanym procesem składającym się z kilku etapów, prowadzącym do skutecznego zakończenia działalności spółki, która następnie przestaje istnieć. Procedura ta może być skutecznie przeprowadzona tylko wtedy, gdy przedsiębiorca posiada wystarczające środki na zakończenie działalności spółki, w tym na zaspokojenie lub zabezpieczenie praw wierzycieli i wspólników spółki. Rozwiązanie spółki staje się skuteczne dopiero z chwilą zakończenia likwidacji, czyli wykreślenia spółki z rejestru. Likwidację prowadzi się pod dotychczasową firmą spółki z dodatkowym oznaczeniem „w likwidacji”. W trakcie postępowania likwidacyjnego spółka zachowuje swoją osobowość prawną. Do czasu likwidacji nie można wypłacać wspólnikom zysków, nawet w części, ani dokonywać podziału majątku spółki przed wykonaniem wszystkich zobowiązań spółki. Otwarcie likwidacji powoduje wygaśnięcie prokury (pełnomocnictwa szczególnego). W okresie likwidacji prokury nie udziela się.
Likwidacja i wyrejestrowanie podmiotu gospodarczego może być zniechęcającym i złożonym procesem. Profesjonalna pomoc pozwoli zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy, My również możemy wesprzeć naszych klientów w tym zakresie. Podejście zależy od różnych warunków, w szczególności od ograniczeń czasowych i sytuacji finansowej Państwa firmy. Bez specjalistycznej wiedzy można upaść na pierwszej przeszkodzie, a lepiej jest zamknąć lub zlikwidować firmę w Polsce czysto, bez pozostawiania za sobą stosu zobowiązań administracyjnych.
Procedura likwidacji spółki jest wysoce sformalizowana i składa się z kilku etapów. Rozwiązanie spółki w drodze likwidacji jest możliwe tylko wtedy, gdy spółka jest wypłacalna i dysponuje środkami finansowymi wystarczającymi do zakończenia procesu likwidacji (lub gdy zostaną one sfinansowane przez wspólnika). Oznacza to, że muszą być dostępne środki finansowe na zaspokojenie praw wierzycieli i wspólników. W celu zapewnienia, że likwidacja polskiej spółki zostanie przeprowadzona we właściwy sposób i w możliwie najkrótszym czasie możemy zapewnić pełen pakiet usług dostosowanych do Państwa indywidualnych/korporacyjnych wymagań.
Istnieją 3 główne możliwości zamknięcia działalności gospodarczej w Polsce:
- Likwidacja spółki (rozwiązanie, wykreślenie) w Polsce
Główne działania:
- przygotowanie niezbędnych dokumentów i uchwał o rozpoczęciu likwidacji oraz powołaniu likwidatora;
- wskazanie odpowiedniej osoby jako likwidatora spółki;
- zgodnie z instrukcjami klienta: zamykanie wszystkich bieżących spraw, windykacja należności, wierzytelności, rozliczanie zobowiązań i zbywanie aktywów;
- sporządzanie wszelkich sprawozdań finansowych wymaganych w procesie likwidacji;
- przygotowanie wszystkich wymaganych uchwał wspólników i sprawozdań likwidatora;
- wyrejestrowanie firmy z sądu i innych organów;
- przechowywanie dokumentacji zlikwidowanego przedsiębiorstwa przez ustawowy okres czasu.
Uwaga: procedura ta może trwać do 9 miesięcy.
- Przekazanie nam spółki do likwidacji
Jeśli czas ma znaczenie i klient nie może czekać na zakończenie długiej procedury likwidacyjnej, możemy odkupić od niego spółkę w celu jej likwidacji. Wówczas klient może szybko zamknąć swoje zaangażowanie i wyjść z inwestycji. Spółka znika z ksiąg klienta, ponieważ jest natychmiast wymazywana z bilansu klienta. Zakupiona spółka zostałaby następnie zlikwidowana.
- Pomoc w zakresie upadłości
W sytuacji, gdy kondycja finansowa firmy nie pozwala na przeprowadzenie normalnego procesu likwidacyjnego, po przeanalizowaniu sytuacji faktycznej, proponujemy naszym klientom ogłoszenie upadłości spółki. Polskie prawo upadłościowe jest bardzo skomplikowane i każdy szczegół ma znaczenie. Dlatego tak ważne jest, aby klient został przez nie profesjonalnie przeprowadzony. Jesteśmy w stanie przeprowadzić cały proces likwidacji firmy w Polsce, zarówno działając jako pełnomocnik klienta, jak i po nabyciu firmy w celu ogłoszenia upadłości.
Główne działania:
- analiza sytuacji, wybór właściwego sądu, a czasem zmiana adresu zameldowania;
- zapewnienie dyrektora nominowanego specjalizującego się w sprawach upadłościowych;
- przygotowanie niezbędnych dokumentów i złożenie wniosku o upadłość;
- współpraca z likwidatorem sądowym i monitorowanie jego działań;
- monitorowanie działań sędziego-komisarza w postępowaniu egzekucyjnym.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy w likwidacji firmy na terenie Polski, prosimy o kontakt.