Aktualności

/ Podatki i prawo

Odsetki za opóźnienie od 2016 r.

/
Data10 mar 2016
/

icon_legal_downloads

Z dniem 1 stycznia 2016 r. zostały wprowadzone istotne zmiany w przepisach dotyczących stóp oprocentowania w ramach transakcji handlowych, a także zmiany dotyczące podpisywania umów. Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na te nowe przepisy, a w szczególności na odsetki za opóźnienie, gdyż jest to teraz regulowane oddzielnie.

[divider style=”hr-dotted”]

Odsetki w transakcjach handlowych

W związku z tymi ostatnimi nowelizacjami opłata za opóźnienie w ramach transakcji handlowych może obejmować odsetki ustawowe w wysokości 8% powiększone o stopę referencyjną NBP, co obecnie daje 9,5%. Oczywiście strony transakcji mogą w umowie uzgodnić wyższą stawkę odsetek za opóźnienie, ale nie powinna ona być wyższa niż maksymalne umowne odsetki za opóźnienie określone w Kodeksie Cywilnym.

[divider style=”hr-dotted”]

Odsetki za opóźnienie

Do dnia 31 grudnia 2015 r. włącznie ustawowe odsetki za opóźnienie były równe odsetkom ustawowym z tytułu zobowiązań cywilno-prawnych. Dzięki niniejszym zmianom legislacyjnym nowe odsetki ustawowe za opóźnienie z tytułu np. zobowiązań podatkowych wyniosą 5,5% powiększone o stopę referencyjną NBP, co da 7%. Dodatkowo, począwszy od dnia 1 stycznia 2016 r. maksymalne umowne odsetki za opóźnienie są regulowane niezależnie od ustawowej stopy oprocentowania (odsetki umowne za opóźnienie nie powinny być większe niż podwójna stawka ustawowych odsetek za opóźnienie). W związku z tym stawka odsetek za opóźnienie w umowie nie może wynieść więcej niż 14%.

[divider style=”hr-dotted”]

Umowy zawarte przed nowelizacją – uwaga na przepisy przejściowe

Artykuł 55 znowelizowanej ustawy dotyczącej terminów zapłaty w transakcjach handlowych z dnia 08.03.2013r. poucza, że odsetki należne za okres zakończony przed dniem wejścia w życie ustawy rządzą się starymi przepisami, co oznacza, że można zacząć naliczać odsetki odnoszące się do nowych wytycznych od 1 stycznia 2016 roku. Problem ten okazuje się jednak jeszcze trudniejszy, gdy odnieść się do odsetek w ramach transakcji handlowych rozwiązanych przed dniem 1 stycznia 2016 roku, ponieważ przepisy przejściowe w zasadzie nie wyjaśniają jednoznacznie, czy nowe zasady mogą być stosowane do transakcji handlowych, które zostały zawarte przed 1 stycznia 2016 roku, ale ich okresy odsetkowe nadal trwają w roku 2016.

Źródło: getsix®, Anthony Kerr (Marzec 2016)

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje