Aktualności

/ Podatki i prawo

Fiskus może przejąć na spłatę zaległości podatkowych przedsiębiorcy pieniądze, które są mu winni kontrahenci

/
Data02 gru 2014
/

icon_legal_downloads

Fiskus ma prawo przejąć na spłatę zaległości podatkowych przedsiębiorcy pieniądze, które są mu winni kontrahenci z tytułu dostaw, robót lub usług. Zezwala na to art. 89 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Kontrahenci muszą wówczas liczyć się z dodatkowymi obowiązkami: wstrzymaniem przelewów, złożeniem oświadczenia, wyliczeniem odsetek za zwłokę. Zignorowanie tych zadań może skończyć się wymierzeniem dotkliwych kar finansowych. Zajęcia dokonuje się poprzez przesłanie do kontrahenta zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej. Oznacza to dla kontrahenta określone obowiązki. Przede wszystkim musi odpowiedzieć urzędowi skarbowemu na otrzymane pismo. Składa oświadczenie: czy uznaje zajętą wierzytelność, czy przekaże wynikające z niej kwoty na pokrycie egzekwowanej należności lub z jakiego powodu tego nie zrobi, oraz czy i w jakim sądzie lub przed jakim organem toczy się albo toczyła sprawa o zajętą wierzytelność. Oświadczenie trzeba przekazać w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.

Obowiązkiem kontrahenta jest ponadto wstrzymanie się z płatnościami na rzecz podatnika do wysokości odpowiadającej sumie dochodzonej należności, odsetek za zwłokę i kosztów egzekucyjnych. Kwotę przysługującą jego wierzycielowi – całą lub część w zależności od wielkości długu i wierzytelności – przekazuje urzędowi skarbowemu. Kontrahenci, którzy są zobligowani do prowadzenia ksiąg podatkowych, sami muszą naliczyć odsetki za zwłokę od egzekwowanej należności. Urząd skarbowy podaje w zawiadomieniu o zajęciu wierzytelności obciążenia odsetkowe na dzień wystawienia pisma. Wspomniani kontrahenci sami ustalają dalsze odsetki – wymagane za okres od dnia następnego po dniu wystawienia zawiadomienia do dnia przekazania urzędowi skarbowemu środków pieniężnych uzyskanych z zajęcia. W przypadku gdy kontrahent dokonuje wpłaty za pośrednictwem rachunku bankowego, odsetki nalicza do dnia obciążenia konta przekazywaną kwotą. Rodzaj i stawka odsetek za zwłokę powinny być podane w zawiadomieniu.

Urząd skarbowy ma prawo sprawdzić prawidłowość realizacji zajęcia wierzytelności, np. gdy ma wątpliwości co do zasadności odmowy przekazania pieniędzy. Kontrola kończy się protokołem.

Kontrahentowi, który dopuszcza się zaniedbań w zakresie realizacji zajęcia wierzytelności, grożą sankcje finansowe. Może być mu wymierzona kara pieniężna w wysokości do 3.800 zł, jeżeli nie wykonuje lub nienależycie spełnia ciążące na nim obowiązki. Podstawę zastosowania takiej sankcji stanowi art. 168e ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Kara pieniężna jest nakładana w formie postanowienia. Przysługuje na nie zażalenie.

Źródło: Gazeta Podatkowa z dnia 17.11.2014

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje