Aktualności

/ Podatki i prawo

Data ważności Specjalnych Stref Ekonomicznych przedłużona

/
Data08 paź 2013
/

icon_tax_news

Po długich dyskusjach między Ministerstwem Gospodarki i Ministerstwem Finansów, polski rząd przedstawił oficjalne stanowisko, iż data ważności specjalnych stref ekonomicznych została przedłużona do końca roku 2026.

Początkowo, specjalne strefy ekonomiczne powinny istnieć tylko do końca 2020 roku. W dniu 23 lipca 2013 r. Rada Ministrów zatwierdziła zmienione wersje przepisów dotyczących 14 specjalnych stref ekonomicznych, przedłużając datę funkcjonowania każdej z nich. SSE jako jedna z głównych zachęt do inwestowania w Polsce uzyskały dodatkową zaletę. Ustalony początkowo termin funkcjonowania stref (2020r.) mógłby prowadzić do utraty zainteresowania zagranicznych inwestorów tą formą pomocy publicznej, ze względu na długi okres pomiędzy wejściem w specjalną strefę ekonomiczną a początkiem inwestycji oraz ze względu na możliwość utraty dochodów ze zwolnienia podatkowego.

Obecnie obserwuje się, że przedsiębiorcy są bardziej skłonni do inwestowania lub reinwestowania w specjalnych strefach ekonomicznych. Tym sposobem inwestorzy mogą cieszyć się zwolnieniem z podatku dochodowego od uzyskanego dochodu w ramach strefy ekonomicznej do 2026 roku.

Taki scenariusz jest nawet wyobrażalny, jeśliby wziąć po uwagę nowe wytyczne dotyczące pomocy od państwa na lata 2014 – 2020. Poprzez ich wejście w życie w drugiej połowie 2014 roku, zmaleje intensywność pomocy państwa dla inwestorów. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają zgodę wejścia do SSE przed przed początkiem obowiązywania nowych wytycznych, mogą obecnie korzystać z większej kwoty pomocy.

Biorąc pod uwagę powyższe infomracje, obecnie jest idealny czas na ubieganie się o wejście do SSE. Z jednej strony data funkcjonowania stref została przesunięta, z drugiej zaś strony, właściciele firm mogą utrzymać intensywność pomocy publicznej na obecnym poziomie.

Wśród inwestorów, którzy starają się o pozwolenie wejścia do strefy, wielu już w strefach zainwestowało. Dlatego Ministerstwo Finansów oczekuje rosnącej liczby wniosków na wiążące regulacje podatkowe, aby móc uzyskać korzyść z ograniczenia niektórych zezwoleń. Jest to naturalną konsekwencją możliwości potencjalnego przedłużenia ulg podatkowych na podstawie bieżących aktywów. Inwestorzy, którzy uzyskali zatwierdzenie w drugiej połowie 2010 roku, są również zadowoleni z decyzji Rady Ministrów.

Tymczasem zarządzanie Specjalnych Stref Ekonomicznych zależy od ustalonego terminu funkcjonowania SSE. Dopóki Rada Ministrów nie wprowadzi przepisów przejściowych, pozwolenia będą ważne do końca działalności stref, czyli do 31 grudnia 2026 roku.

Decyzja o wprowadzeniu zmian do Regulaminu SSE może osiągnąć dużo szerszy efekt. Mogłoby dojść do ponownego rozciągnięcia granic SSE, które podczas ostatnich kilku miesięcy zostały przerwane z powodu utrzymujących się negocjacji pomiędzy nimi.

Wielu inwestorów, którzy czekali na rozbudowę strefy aby posiadać w jej ramach swój prywatny kawałek gruntu i byli na tyle cierpliwi aby się do tej pory nie poddać, mogą się obecnie zaliczyć do szczęściarzy.

Niestety Ministerstwo rozważa ograniczenia dla inwestorów planujących rozszerzenie granic strefy do własnego terytorium lub integrację posiadanych obecnie zakładów w ramach SSE. Z niepotwierdzonych źródeł wynika, iż możliwość taka wyklucza się dla regionów o stosunkowo niskiej stopie bezrobocia. Prawdopodobnie jednak aż do kolejnego włączenia projektów w procesie legislacyjnym rozszerzającym SSE nie będzie wiadome, czy Ministerstwo Gospodarki i Finansów usatlą w tej sprawie wspólne stanowisko.

Przesunięcie rozszerzenia stref jest kolejnym pozytywnym sygnałem dla inwestorów ze Środkowej i Wschodniej Europy. Dla nich może to być dodatkowym potwierdzeniem, że Polska jest krajem przyjaznym dla inwestorów i posiada stabilny i trwały program uwalniający od podatków.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje