Menu

News

Wynagrodzenia rosną szybciej niż oczekiwano

icon_payroll_news icon_getsix_poland

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3,6% rok do roku i wyniosło we wrześniu 3,770.91 zł, podał GUS. W ujęciu miesięcznym wynagrodzenia wzrosły o 0,3%.

Ekonomiści ankietowani przez Polską Agencję Prasową szacowali, że przeciętne wynagrodzenie wzrośnie o 3,1% rdr, a w ujęciu miesięcznym spadnie o 0,1%.

Wyższy niż oczekiwano wzrost wartości wynagrodzeń „wspiera nasze oczekiwania dot. wyższego wzrostu konsumpcji prywatnej i pozwala oczekiwać odbicia w inwestycjach”, napisali w mailowym komentarzu ekonomiści z BZ WBK.

Ogólnie tempo wzrostu wynagrodzeń pozostaje umiarkowane (w okresie czerwiec-wrzesień wyniosło średnio ok. 2,6% rdr), ale jest wyższe niż inflacja. To oznacza, że realne wynagrodzenia do dyspozycji sektora gospodarstw domowych wzrosły co sprzyja prognozom wzrostu konsumpcji prywatnej, stwierdzili ekonomiści.

GUS poinformował także, że liczba pracowników zatrudnionych w Polsce w sektorze przedsiębiorstw było we wrześniu 5.495.100 osób, co oznacza, że zatrudnienie spadło o 0,3% rdr i pozostało bez zmian w ujęciu miesięcznym. Analitycy oczekiwali, że zatrudnienie spadnie o 0,3% w ujęciu rocznym i podskoczy zaledwie o 0,1% w ujęciu miesięcznym.

getsix® is a member of

HLB International logo

A world-wide network of independent accounting firms and business advisors.

Czytaj więcej » HLBI.com »

HLB International

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Nasze partnerstwo

Kompetencje